Yusuf Duru

Geleneksel Tiyatro Sanatçısı @  Semerkant Televizyonu

1967 yılında dünyaya geldi. İlkokul üçüncü sınıfta bir temsilde üstlendiği basit bir monologya ile tiyatroya adım attı. Geleneksel Türk Tiyatrosu serüveni 1995 yılında başladı. O günden sonra tiyatro sanatının bu dalı ile çok daha yakından ilgilenmeye, araştırmalar yapmaya başladı ve meddahlığı kendine meslek olarak seçti.

2010 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlıgı Araştırma Egitim Genel Müdürlüğü’nce oluşturulan heyet tarafından Ramazan ayına özel “Buruciye Yaz Akşamları” etkinliği kapsamında, meddah, karagöz ve orta oyunu gösterileri icra etti. Aynı yıl içinde Bakanlık nezdinde oluşturulan seçici kurul tarafından ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları’ projesi kapsamında T.C. Kültür Bakanlığı nezdinde resmi olarak “Geleneksel Tiyatro Sanatçısı Meddah” ünvanına sahip oldu. Unesco tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcı Dünya Sanatçısı” olarak kabul edildi.

Yusuf Duru halen, Türkiye ve Avrupa’da turneler, gösteriler düzenleyerek Türk Halk Kültürü, Geleneksel Türk Tiyatrosu ve Meddahlık’ı yeni nesillere ve dünyaya tanıtmak için çalışmakta ve kültür elçisi olarak çalışmaya devam etmektedir.