Markus Nikel

Senior Consultant @  RAI Educational

Uluslararası Projeler ve Ortak Yapımlar ile RAI Cultura, RAI Storia ve RAI Scuola için Kıdemli Yönetici Danışmanı ve Editörlük görevlerinde bulunan Markus, EBU Eurovision Bilim ve Bilgi Grubu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Bunların yanında TV Festivalleri ve Etkinlikleri (Prix Italia, İtalyan Belgesel Gösterimleri, Japonya Ödülü, Guangzhou Belgesel Festivali) Yayın Danışmanı olarak çalışmaktadır.
Kendisi, İtalyan Resmi Yayın Kuruluşu RAI için gençler ve okul eğitiminin yanı sıra yetişkin eğitimine de yönelik Felsefe, Tarih, Sanat Tarihi, Vatandaşlık ve Dil Öğrenimi gibi konuları işleyen çeşitli programlar ve internet siteleri üzerinde çalışmıştır. Cenevre’de bulunan Avrupa Yayın Birliği EBU Markus’u, çeşitli zamanlarda, gerçeğe dayalı TV dizilerinin ortak yapımları için Baş Yapımcı olarak atamıştır.
Markus’un çalışmalarının yoğunlaştığı güçlü tarafı, televizyon ve çapraz-medya projelerin uluslararası ortak yapımlarının hazırlanması ve koordinasyonudur. Kendisi RAI Scuola için, birden fazla ödül kazanmış olan bir çapraz-medya projesi olan “Cultural Shock”un [Kültür Şoku] hazırlanmasında görevler üstlenmiştir. (Japonya Ödülü 2013’te en iyi eğitici program alanında Grand Prix; BANFF’da en iyi kurgusal olmayan gençlik programı, Prix 2013’de Finalist/En İyi Online Prodüksiyon, IMPACT, INPUT CIVIS Medien Ödülü, Prix Jeunesse ve TELAS San Paolo Uluslararası TV Festivali 2014).